Історія

ІСТОРІЯ СПОРТИВНОГО КЛУБУ ХНУМГ ім. О. М. БЕКЕТОВА

DSC 02961

Восени 1934 року Всесоюзний комітет вищої технічної освіти розробив, а Наркомітет затвердив план розвитку та обладнання кабінетів та аудиторій, на підставі якого в інституті у 1934 році було створено військово-фізкультурний кабінет. На підставі Наказу Управління будівельних вузів Міністерства вищої освіти СРСР №126 від 15 червня 1949 р. була створена кафедра фізичного виховання на чолі з Линдаром Н. Т.

У 1965/66 навчальному році кафедра була віднесена до навчальної частини інституту, а з 1968/69 навчального року вона входить до складу інженерно-економічного факультету Харківського інституту інженерів комунального будівництва (ХІІКС). В 1972 відкривається навчально-спортивна база інституту, розташована в лісопарковій смузі. З 1988 навчального року кафедру було включено до складу факультету електропостачання та освітлення міст (ЕОМ).

1978 року завідувачем кафедри фізичного виховання та спорту Космачевським Геннадієм Вікторовичем було створено спортивний клуб ХІІКС, який очолив викладач кафедри Кіктєв Григорій Сильвестрович. Його змінив 1998 року доцент кафедри Луцик Володимир Леонідович. З 1999 року Луцик В. Л. очолив кафедру фізичного виховання, а головою спортивного клубу став Кравець Юрій Іванович. З 2002 по 2010 роки головою спортивного клубу ХНАДГ був Білоус Сергій Леонтійович.

З 2010 по 2015 роки спортивний клуб студентів ХНУГГ ім. О. М. Бекетова очолював старший викладач кафедри фізичного виховання та спорту, Заслужений майстер спорту України Безкоровайний Дмитро Олександрович. У 2015 році його очолила старший викладач кафедри, Майстер спорту України – Звягінцева Ірина Миколаївна.

Сьогодні наші студенти мають можливість займатися, підтримувати свою фізичну форму та професійну працездатність у новому навчально-спортивному корпусі, перший камінь, у будівництво якого було закладено 24 червня 1991 року. Восени 1998 року відбулося урочисте відкриття корпусу. Символічний Золотий ключ від скарбниці фізкультурно-спортивних знань та спортивних здобутків на відкритті корпусу кафедрі фізичного виховання та спорту вручив ректор Академії Шутенко Леонід Миколайович.

Університет, кафедра фізичного виховання та спорту та спортивний клуб пишаються досягненнями викладачів, які працювали у різний час на кафедрі. Їхня натхненна праця знаменувалася відкриттям нових для Університету напрямів спортивного вдосконалення. Викладач Скрипка Олександр Васильович Учасник Великої Вітчизняної війни. На кафедрі він працював із 1949 по 1959 рік. Почав напрямок спортивної роботи з жіночої гімнастики. То була перша спортивна секція інституту. Він створив та очолював її на громадських засадах, за сумісництвом був заступником декана зі спортивно-масової роботи на факультеті електричного транспорту. Викладач кафедри Канищев Олексій Іванович працював з 1949 по 1958 роки, створив напрямок та очолив секцію циклічних та технічних видів спорту. Ним були підготовлені чудові спортсмени з легкої атлетики, штовхання ядра та метання списа. Великий внесок у спортивні досягнення та нові шляхи розвитку зробив Кнєжевич Юрій Давидович, який працював викладачем близько 9 років. Він створив секцію важкої атлетики. У цій секції тренувався та входив до збірної команди інституту, вихованець ХІІКС, майбутній ректор Шутенко Леонід Миколайович. Команда ХІІКС неодноразово вигравала першість міста та області серед студентської молоді.

Чечіл Анатолій Васильович розпочав спортивний шлях водних видів спорту інституту. Він створив команду Академії з веслування на байдарках та каное. Працював на кафедрі 9 років. Був старшим викладачем та відповідальним за спортивно-масову роботу кафедри. Команда ХІІКС на Спартакіадах ВНЗ неодноразово займала призові місця. Костяк команда входив до збірної області, команда брала участь у чемпіонатах України. Розширив цей напрямок старший викладач кафедри Шумаров Микола Васильович, суддя Всесоюзної категорії, Заслужений тренер України з плавання (почесне спортивне звання отримав за виховання учня О. О. Баркалова, дворазового олімпійського чемпіона з водного поло). Він заклав основи команди інституту плавання. Неодноразово команда ХІІКС займала перші місця у студентських спартакіадах. У жіночому складі кафедри вирізнялися своєю роботою Юнашева Наталія Іванівна та Коржикова Валентина Миколаївна. На кафедрі вони працювали понад 20 років. Під їх керівництвом команди ХІІКС з легкої атлетики, гімнастики, настільного тенісу неодноразово вигравали Спартакіади ВНЗ.

Лабковський Віктор Миколайович розпочав шлях жіночого баскетболу в інституті. Він сам входив до числа найкращих баскетболістів міста та області, неодноразово виступав за збірну Харкова та Харківської області. За 10 років роботи на кафедрі створив одну із найкращих команд області з баскетболу серед жінок. Напрямок ігрових видів спорту було розширено Головіним Анатолієм Івановичем. Він працював викладачем на кафедрі 8 років, створив та тренував збірну команду інституту з футболу, яка неодноразово вигравала першість міста та області серед студентської молоді.

Богданов Павло Антонович, майстер спорту СРСР із греко-римської боротьби, був багаторазовим чемпіоном України, ЦС СРСР «Динамо», двічі срібним призером СРСР. Працював на кафедрі близько 12 років. Почав шлях відділення силових єдиноборств. У цьому відділенні тренувався і входив до збірної команди вихованець ХІІКС, майбутній завідувач кафедри фізичного виховання і спорту ХНУГГ Клочко В. М. Створені П. А. Богдановим команди з греко-римської боротьби, самбо і дзюдо неодноразово перемагали і були призерами. Продовжував та розвивав напрямок силових єдиноборств на кафедрі доцент, майстер спорту СРСР з вільної боротьби Гамаль Євген Іванович, багаторазовий призер чемпіонатів України. Працював на кафедрі 6 років. Захистив за цей час дисертацію кандидата педагогічних наук у напрямі силових єдиноборств. Підготував команду борців, яка успішно захищала честь інституту на Чемпіонатах ВНЗ області.

Напрямок велосипедного спорту в інституті було створено Кам'янецьким Тімом Вульфовичем. Він працював на кафедрі 8 років. Був старшим викладачем та відповідальним за навчальну роботу кафедри. Створена ним команда велосипедистів гідно захищала честь ХІІКС, міста та області, а також України на Універсіадах СРСР.

Напрямок інтелектуальних видів спорту, спортивний шахово-шашковий клуб «Каїса», створив в інституті старший викладач кафедри ФВіС, Почесний директор цього клубу, кандидат у майстри спорту СРСР із шахів Кіктєв Григорій Сильвестрович. Він працював на кафедрі з 1967 року. Тренував спортивну гімнастику (чоловіки) та бадмінтон. Талант організатора Г. С. Кіктєва відкрився на посаді голови спортклубу ХІІКС, яким він почав працювати з 1978 року. У 1981 році ним створено спортивний шахово-шашковий клуб ХІІКС «Каїса», який зараз є одним із найкращих студентських спортивних клубів області. Команди Університету з шахів багато років були найсильнішими у Харкові та області. Представники Університету захищали спортивну честь України та СРСР на чемпіонатах Європи, світу та світових Універсіадах.

1 001 003

Напрями циклічних видів спорту (крос, лижі, спортивне орієнтування та туризм) були створені старшим викладачем, суддею Всесоюзної категорії СРСР Гончаром Володимиром Юхимовичем та майстром спорту з туризму, викладачем Черв'яковим Анатолієм Трохимовичем. Велику допомогу надав кафедрі у напрямі туризму майстер спорту з гірничого туризму, доцент кафедри фізики Ю. Д. Оксюк. Команди Університету з кросу, лижного спорту були лідерами на Спартакіадах ВНЗ та Універсіадах України, змаганнях «Біг патрулів». У команді лижників Університету було виховано Чемпіона Універсіади України, кандидата у майстри спорту СРСР, студента ХІІКС та Ленінського стипендіату 1973–1974 р.р., а зараз кандидата технічних наук, доцента кафедри АСУ ГЕТ Кисельова Михайла Івановича.

Наразі у спортклубі на відділенні спортивного вдосконалення тренується 25 команд Університету із 20 видів спорту. Натхнення команди вони черпають у вчителів-засновників спортивного руху.

Спортом у спортивному клубі Університету щорічно займається понад 1000 студентів та НПР. За цей період вдалося підвищити ефективність навчально-виховного та тренувального процесів, змістити акцент із управління студентами методами та формами фізичного виховання на збільшення форм елективного спортивно-фізкультурного самоврядування студентства. Як головна спонукальна мотивація студентів до занять фізичними вправами кафедра та спортклуб ХНУГГ використовують триєдину стратегію – покращення особистого здоров'я, покращення психофізіологічної фізичної підготовки та покращення особистих спортивних результатів. Ця стратегія реалізується у напрямах розширення різноманітності груп елективної спортивної орієнтації, спорту вищих досягнень та широкого спортивного інформування (газети, телебачення, інтернет). В даний час кожен студент відділення спортивного вдосконалення є учасниками Спартакіади ХНУМГ між навчальними групами та факультетами з кількох видів спорту: легка атлетика та крос, армспорт, футзал, волейбол, баскетбол, шахи та шашки, настільний теніс та змагання з тестових нормативів. Спортивним клубом ведеться спортивне навчання студентів усіх факультетів в елективних групах: шахи, аеробіка, силова гімнастика та спортивні єдиноборства. Ці елементи організаційної, педагогічної, виховної та методичної роботи сприяють формуванню стійкої зацікавленості студентської молоді до регулярних спортивно-фізкультурних занять, посилення спортивної мотивації та зростання спортивної результативності.

За минулі роки в Університеті відбулося оновлення форм, методів та засобів спортивно-фізкультурного руху, що впливає на процеси спортивного життя та виховання студентів. Зареєстровано неолімпійські види спорту: армспорт, тхеквондо, кікбоксинг, карате, футзал, та багато інших. інші. Ми всі веслярі одного човна у бурхливій течії річки знань. Як тільки ми перестаємо все синхронно працювати, нас віднесе назад». Ця теза є організаційною та змістовною частиною концепції якості роботи спортивного клубу та кафедри ФВіС, мотивує інноваційні зрушення та підвищення ефективності навчально-виховного та спортивно-тренувального процесу, що забезпечуються професійно підготовленим науково-педагогічним колективом кафедри.